2014. gads – pagājuši simts gadi no pirmā pasaules kara sākuma, kas Eiropas valstīm atnesa bēdas un ciešanas un nāvējoši ietekmēja visu turpmāko vēsturi. Dvinskas pilsēta atradās šo briesmīgo notikumu epicentrā.

Lai pieminētu šo vēsturisko notikumu, 2014. gada 6. februārī Krievu kultūras centrā tika atklāta izstāde “Dvinska Pirmā pasaules kara laikā”. Izstādes organizatori centās uzsvērt mūsu pilsētas vēsturisko un militāro nozīmi pirmajā pasaules karā. Savāktais materiāls neaptver visus šo gadu notikumus un cīņas. Pēc Krievu kultūras centra ekspozīciju un izstāžu kuratora A. Bogdanova teiktā, tas drīzāk ir “skatiens no Dvinskas savrupmājas loga uz Lielo karu” (tā laikabiedri sauca pirmo pasaules karu).

Izstāžu stendos eksponēti ar Dvinsku saistīti vēsturiski notikumi no 1914. līdz 1918. gadam, kā arī foto dokumenti. Līdz XX gadsimta sākumam Dinaburgas cietoksnis bija zaudējis savu militāro aizsardzības nozīmi un kalpoja par noliktavas cietoksni. Bija daudz militārā aprīkojuma, uzkrājumi, darbojās slimnīcas. Kara sākumā mūsu pilsētu un jo īpaši slimnīcas apmeklēja cars Nikolajs II kopā ar suverēno ķeizarieni un vecākajām meitām Olgu un Tatjanu. Ņemot vērā noliktavas cietokšņa stratēģisko nozīmi, militārais štābs nolēma stiprināt pilsētu un sargāt to tranšejās, kas ilga pat 868 dienas.

Pirmais pasaules karš ir bēdīgi slavens ar jaunu ieroču veidu un kaujas vadīšanas veidu parādīšanos. Runājot par mūsu pilsētas aizstāvēšanos, jāuzsver, ka Dvinskas debesīs pirmo reizi tika rīkotas gaisa kaujas, bruņutehnika aizstāvēja pilsētu no ūdens, un bruņuvilcieni kursēja pa dzelzceļa līnijām. Kā šī sarežģītā tehnika izskatījās, var apskatīt, pateicoties Krievu kultūras centra mākslinieka Pjotra Hudobčenoka veidotajam maketam. Speciāli šai izstādei tika izveidotas dažu pirmajā pasaules karā iesaistīto valstu karavīru figūras, un mākslinieks ar vēsturisku precizitāti reproducēja karavīru formas tērpus un personiskos ieročus.

Militāri vēsturiskais klubs Salang palīdzēja izstādi papildināt ar artefaktiem: durkļiem, visu veidu granātām. Ekspozīciju papildina Krievijas armijas virsnieka mētelis un galvassega. Neatņemama izstādes sastāvdaļa ir grāmata “Dvinska pirmā pasaules kara laikā.” Tās autors Aleksandrs Bogdanovs uzsver, ka “ja tajos gados tiktu piešķirti varoņu pilsētu tituli, tad mūsu pilsēta, bez šaubām, būtu saņēmusi šo titulu”.